Neler yeni

IPS Bane Nedir | Ne işe yarar

Kimler bu konuyu okudu ? (Total:0)

London

Cyberwog II Seviye Admin
System II
Kısaca ilk tanım: IPS (In-Plane Switching) panel, 1996 yılında TN (Twisted Nematic) panelin berbat olması gerekçesiyle geliştirildi.

IPS paneller geniş görüş açısı ve renk kalitesi ile gerçeğe en yakın görüntü sunan panellerden birisidir. Görüş açısının değişmesine rağmen, kayıpsız ve canlı renk sunan IPS panel, TN panel gibi derinlik algısını yitirmeden gerçekçi görüntüyü sağlar. Düşük enerji tüketimi yüzünden telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılır.
tiger.jpgÇözünürlük, yenileme hızı, tepki süresi gibi aynı özelliklere sahip IPS panel ve TN panel arasındaki farklardan birisi; IPS panelin daha net/berrak görüntü sunmasıdır.

IPS panel tıpkı TN, VA ve PLS gibi TFT-LCD panel çeşididir. Yıllardır geliştirilen IPS panel, her gelişme sonucu kendi içinde çeşitlere ayrılmıştır.

IPS panelin TN panele kıyasla bir başka artısı daha; aynı parlaklık seviyesinde, daha zengin/canlı görünmesidir.
1.jpgTN panele tam karşıdan bakılsa bile; ekranın sadece gözünüze 90 derece gelen kısmı normal görünür. Siz fark etmeseniz de ekranın diğer kısımlarında çok az kayıplar meydana gelir. Bunu IPS panel ile karşılaştırdığınızda farkı net olarak anlayabilirsiniz.
1213.jpg


Eğer TN panele sahip bir monitörünüz varsa; bunu bizzat kendiniz deneyebilirsiniz. Bu fark kamerada çok belli olmuyor. O yüzden paint'ten siyah bir resim oluşturuyoruz. Siyah resmi tam ekran yapıyoruz ve her zaman ki gibi monitörümüze bakıyoruz. Monitöre tam karşıdan orta kısım hizalandığında, sol ve sağ taraflarda siyahın tonunun değiştiğini fark edebilirsiniz. Monitörün tam karşısından sol kısmına baktığımızda da orta kısımda bozulma oluyor ve sağda daha çok oluyor...

Hangisi IPS panel?

1.
ips-vs-mva1.jpg2.
a1d90fd058bf4d1ddc6e4ff4f9e06223.jpg3.
500x1000px-LL-88d37cde_16d264a5.jpeg
 
Üst